Wykonawcy

 

Ewa Pobłocka

Urodziła się w Chełmnie. Ukończyła studia z wyróżnieniem Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Zbigniewa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego. Studia podyplomowe kontynuowała w Hamburgu pod kierunkiem Conrada Hansena. Korzystała również z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (1977), Bordeaux (1979) i Warszawie (1980).
Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, a także obu Amerykach, Chinach, Indonezji, Wietnamie, Republice Południowej Afryki, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Jako solistka występowała m.in. z London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Bayerischer Rundfunkorchester, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, New Japan Philharmonic, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Chętnie wykonuje muzykę kameralną, ma na koncie występy m.in. z Kwartetem Śląskim, kwartetem Filharmoników Berlińskich, pianistą Dang Thai Sonem oraz śpiewaczkami – Jadwigą Rappé, Olgą Pasiecznik i Ewą Podleś. Obecnie wraz z córkami, Ewą Leszczyńską (sopran) i Marią Leszczyńską (wiolonczela) tworzy Multitrio. Dokonała szeregu prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych. W swoim dorobku fonograficznym ma niemal 50 płyt, obejmujących repertuar solowy, kameralny oraz koncertowy od baroku do współczesności.
Jest również cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadziła kursy mistrzowskie w Kanadzie, Wietnamie, Japonii, Mongolii, Chinach, Irlandii, Norwegii i Korei. Jest także stałym gościnnym profesorem na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokio i Nagoi. Często zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.
W 2004 roku otrzymała doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. W tym samym roku została również uhonorowana przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


 

Maciej Miecznikowski

 

Urodzony w sercu Kaszub, muzyk i wokalista, autor piosenek, a także showman i osobowość telewizyjna. Multiinstrumentalista – śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym – absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obdarzony głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy
utwór z dowolnego repertuaru. Już nie raz swoimi występami zaskakiwał publiczność. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach.
Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach opolskich. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych: wydawnictw płytowych, koncertów oraz programów telewizyjnych. Prowadzenie cieszącego się dużą popularnością show muzycznego “Tak to leciało!” przyniosło mu wielokrotne nominacje do Telekamer i Wiktorów. Po 12 latach występów z rozrywkową formacją Leszcze, w 2012 rozpoczął występy solowe, w których łączy znane przeboje z wpadającymi w ucho piosenkami z nowej płyty "Będzie z nami dobrze".


 

Krzysia Górniak

Urodzona w Olsztynie, „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce” (Jazz Forum), grająca na gitarze elektrycznej, kompozytorka, producentka, aranżerka. Obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną od wielu lat koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością. Odnajduje się w wielu stylach muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach.
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Uczestniczyła w wielu warsztatach m.in. z takimi muzykami jak: Wayne Brasel, Wynton Marsalis, Mike Stern, Karl Ratzer. Wydała 6 płyt, których była kompozytorką, aranżerką i producentką. Pat Metheny o jej pierwszej płycie "Tales" napisał: "I have been listening to your CD - and you all sound really good on there! Nice blend between you and I think it is
great that you seem to be working hard on trying to get your own group sound and concept happening!”


 

Piotr Lemańczyk

Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors 95 i 96 w Krakowie - nagrodzony został za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszy instrumentalista; na festiwalu Jazz nad Odrą 96 – otrzymał nagrodę za kompozycje a na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 96, został uhonorowany „Złotym Kluczem do Kariery”. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym Europejczykiem amerykańskiego zespołu BEATLEJAZZ. Często współpracuje z gwiazdami światowego formatu takimi jak: Jerry Bergonzi, Seamus Blake , Dave Kikoski, Tim Hagans, Gary Novak, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen Tr, Jakob Dinesen. Nagrał siedem autorskich płyt, wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu czterdziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Wraz z Jackiem Kochanem i Jerry Bergonzim, został nominowany do nagrody FRYDERYK 2011 w kategorii JAZZOWY ALBUM ROKU.


 

 Adam Lewandowski

Perkusista uniwersalny. Jego kariera artystyczna wiedzie poprzez różne obszary muzyczne. Od zespołów rockowych takich jak "Mech" poprzez muzykę country ("Country Family", "Lonstar Band"), po pop (Anna German, grupa "VOX", Martyna Jakubowicz). Współpracował jako muzyk studyjny przy produkcji płyt Maryli Rodowicz, Krystyny Prońko, Haliny Frąckowiak, Andrzeja Zauchy oraz nagraniach muzyki do wielu filmów. Jednak w muzyce jazzowej czuje się najlepiej - koncertuje z najlepszymi: Wojciechem Karolakiem, Trio Marka Blizińskiego, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Markiem Bałata. Współpracował również z Vadimem Brodskim.


 

Łukasz Długosz

Uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Absolwent Hochschule für Musik und  Theater  w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven.
Zwycięzca wielu prestiżowych  konkursów  międzynarodowych: m.in. w  Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal we Wiedniu, Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Agnieszka Duczmal,  Helmuth Rilling, Jerzy Maksymiuk.
Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR2, NDR, Radio France, RMF Classic.
Wielu wybitnych współczesnych kompozytorów dedykowało artyście swoje utwory m.in.: Enjott Schneider, Michael Colina, Harald Genzmer, Kaja Sariaho, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród i nominacji m.in.: Gloria Artis, Gasteig-Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben, Paszporty Polityki i Gwarancje Kultury. W styczniu 2015 oraz 2016 roku otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award (ICMA)

 


 

Agnieszka Wilczyńska

Według ankiety Jazz Top od kilku lat uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam”- piosenki z premierowymi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie dwie Złote Płyty - "Pogadaj ze mną" (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) i „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”.
Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 1998. 
Współpracuje z czołówką muzyków polskiej sceny jazzowej oraz z wieloma renomowanymi orkiestrami i zespołami m.in.: Orkiestrą Kameralna „Auxo”, Atom String Quartet, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Sinfonia Viva, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od  ponad 10 lat współpracuje z Trio Andrzeja Jagodzińskiego.
Zdobywczyni wielu nagród. Brała udział w licznych festiwalach jazzowych, a także występowała na wielu prestiżowych scenach w Polsce i na świecie, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Chicago Symphony Center, National Concert Hall na Tajwanie, Białoruskiej Filharmonii Narodowej, Moskiewskiej Filharmonii Narodowej, Filharmonii Lwowskiej.
Artystka prowadzi również działalność pedagogiczną. Od 1998 roku była wykładowcą śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach. Obecnie pracuje jako wykładowca śpiewu na wydziale jazzowym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi warsztaty wokalne dla młodzieży i dorosłych. Od kilku lat współpracuje z fundacją „Przyjaciele”, prowadząc zajęcia z emisji głosu i interpretacji z osobami z dysfunkcjami fizycznymi. Jest trenerem wokalnym kolejnych edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

21 wrześniu 2013 w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Listy na wyczerpanym papierze” w reż. Leny Frankiewicz, w którym artystka zadebiutowała jako aktorka wcielając się w postać Agnieszki Osieckiej .


 

Barock Quartet

barock quartet

Wojciech Kołaczyk – skrzypce
Dariusz Groblewski – skrzypce
Zbigniew Szczęch – altówka
Michał Litwa – wiolonczela
 
Muzycy Barock Quartet koncertują wspólnie od niemal 14 lat. Występowali w Polsce i Europie w wielu prestiżowych salach koncertowych – w Muzeum Ermitaż w St. Petersburgu, w Filharmoniach Narodowych w Wilnie oraz w Warszawie, w Teatrze Strindberga w Sztokholmie, w Kościele w Skale w Helsinkach, Tallinie, Lyon, a także w Hamburgu, Moskwie, Edynburgu, Londynie, Barcelonie oraz innych miastach europejskich. Doświadczenie zawodowe skłoniło muzyków do organizacji w rodzinnym mieście festiwalu poświęconego muzyce kameralnej.

Wielokrotnie brali udział w koncertach organizowanych przez instytuty kultury polskiej, konsulaty i ambasady RP. Nagrali wspólnie wiele płyt. Brali również udział w nagraniach jako muzycy sesyjni. Koncertowali z doskonałymi muzykami - z Kevinem Kennerem, Janem Staniendą, Marianem Lapsansky, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim oraz takimi zespołami jak: Kroke, Filip Jagodziński Trio, Prima Vista, kwintet dęty NOSPR.

W 2011 roku Krzysztof Herdzin skomponował dla muzyków Barock Quartet I. kwartet smyczkowy, którego prawykonanie odbyło się podczas III. edycji festiwalu "Muzyka u Źródeł". W 2006 roku muzycy uhonorowani zostali nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „za wzbogacanie dziedzictwa kulturalnego województwa”.