Miejsce koncertów

Niewątpliwym atutem festiwalu jest miejsce koncertów – bydgoska Hala Pomp Wodociągowych znajdująca się w malowniczym miejscu - tuż przy Lesie Gdańskim, w otoczeniu ujęć źródlanej wody. Jest to cenny zabytek architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku, wpisany do rejestru zabytków.
Sala doskonale sprawdza się pod względem akustycznym, a ponadto pozwala stworzyć wyjątkową, wręcz intymną atmosferę, idealną do odbioru muzyki kameralnej.
Właścicielem obiektu są bydgoskie Wodociągi, które od początku otoczyły festiwal opieką i wsparciem.


W listopadowe, chłodne wieczory nie ma nic lepszego niż odrobina ciepła i dźwięki kojącej muzyki. Pragniemy więc zaproponować wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy cykl koncertów muzyki kameralnej pod hasłem „Muzyka u źródeł”. Tytuł nie jest przypadkowy, jako że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy z racji swojej działalności, na co dzień zawsze podążają  ku źródłom.
Bliskie naszej firmie jest także  wszystko to, co głębokie. I stąd m.in. w naszej ofercie jest nie tylko czysta i zdrowa woda bezpośrednio z naturalnych głębokich źródeł, ale także ten festiwal, jako propozycja sięgania do źródeł muzyki.” – MWiK, 2009

Halę pomp wodociągowych wybudowano w 1900 roku. Jest to jeden z najciekawszych pod względem architektonicznym zabytków wodociągowo-kanalizacyjnych w Bydgoszczy. Autorem projektu był berliński architekt F. Marschall.
Obiekt utrzymany jest w jednolitym, eklektycznym stylu z dominującymi elementami neogotyckimi, otoczony nawiązującym do architektury budowli murowanym ogrodzeniem. Stacja pomp wodociągowych została oddana do użytku w 1900 r., jednak już w 1937 r. obiekt ten nie pełnił swojej pierwotnej funkcji. Do 2000 r. był on częściowo wykorzystywany jako stacja filtrów ciśnieniowych. Obecnie budynek jest całkowicie wyłączony z cyklu produkcyjnego, a jego wnętrza są wykorzystywane do celów reprezentacyjno-szkoleniowych, a od 2009 roku odbywają się tu również koncerty festiwalowe.